Tuto sobotu 4. června se v České Lípě můžete užít den plný parních lokomotiv. Už v ranních hodinách vyjede z pražského hlavního nádraží motorový vlak do České Lípy. Z České Lípy pak bude během celého dne vyjíždět vlak v čele s parní lokomotivou Rosničkou (464.202) ve směru do Doks, Mimoně, Nového Boru nebo Blíževedel a zpět. Připraven bude i pestrý doprovodný program.

V České Lípě tuto sobotu čeká malé i velké fanoušky železnice mnoho zážitků. Mohou si například užít jízdu historického vlaku, do jehož čela se postaví parní lokomotiva Rosnička (464.202) a uskuteční čtyři nostalgické jízdy v okolí České Lípy.

První jízda parního vlaku odstartuje z České Lípy (odj. 9:15 hod.) do Doks a zpět. Pak se vlak rozjede do Mimoně (odj. z České Lípy ve 12:50 hod.). Další jízda oběma směry se uskuteční mezi Českou Lípou (odj. 14:15 hod.) a Novým Borem. Na závěr pojede parní vlak z České Lípy (odj. 15:22 hod.) do Blíževedel a zpět. Jízdenky budou v prodeji pouze ve vlaku.

Z českolipského nádraží bude také zajištěna kyvadlová doprava do depa, kde si budou zájemci moci  prohlédnout výstavu parních lokomotiv. K vidění bude Šlechtična (475.179), Štokr (556.0506) a Albatros (498.112).

Součástí sobotního programu bude také dobročinná akce. „V České Lípě je více než rok deponovaná parní lokomotiva Albatros 498.112. Na její opravu do vystavovatelného stavu  byl na přelomu května a června 2021 ve spolupráci s Nadací Okřídlené kolo otevřen sbírkový účet, na kterém se podařilo od řady dárců nasbírat více než 270 tisíc korun,“ popisuje ředitel ČD Muzea v Lužné u Rakovníka Marek Plochý.  Navíc se Nadace Okřídlené kolo se rozhodla, že vybranou částku dorovná na rovných 300 tisíc korun. Tato částka bude v sobotu předána přímo u opravované lokomotivy.

V tento den bude také otevřen sbírkový účet na opravu další parní lokomotivy, která je umístěna v České Lípě. Vybrané peníze by tentokrát měly pomoci uvést do provozuschopného stavu lokomotivu Šlechtičnu (475.179), označovanou také jako Děčínskou Lízu.

Na zajištění finančních prostředků na opravu obou lokomotiv se podílí i společnost LOCOMOTIF, která prodává oblečení se železniční tématikou. Částka získaná touto cestou na opravu parní lokomotivy Albatros přesahuje 200 tisíc korun.

Zdroj: Tisková zpráva ČD, a.s. z 2. 6. 2022